KÄSK

Autor
Raamatu kaas
Lehekülgede arv
254
Mõõtmed
230 x 150
Avaldamise aeg
21.05.2006
Tõlkija
Toimetaja
Hind
12,07 €
Meie veebipoest on raamat otsa saanud!

Leena Landeri “Käsk” räägib Soome ajaloo traagilisimast kevadest aastal 1918. Kodusõda on lõppenud valgete võiduga, punaste põgenike vool liigub kaootiliselt ida poole, mõnel pool toimub veel üksikuid lahinguid, suur osa mässulistest on juba vangilaagrites.

Peagi kõlavad kogupaugud ning tuhandeid mehi, naisi ja vanakesigi langeb hukkamiskomandode püssitorude ees; nad maetakse ühishaudadesse – nimetult, matusetalituseta. Need kiired surmaotsused langetasid ning lasid täide viia rutakalt määratud kohapealsed välikohtud.

Raamatu tegevuskohtaks ongi üks selline vangide viisakalt nimetatud “kogumispunkt”, Ruukkijoe laager, kuhu ühel kevadpäeval saabuvad 8 päeva eest kadunuks jäänud jääger Aaro ning tundmatu ülimalt kurnatud, ent uhke ja kangekaelne naisvang, kes alul keeldub sõnagi rääkimast...
Kellelgi romaani tegelastest ei või olla täit kindlust ei oma saatuse ja tuleviku ega vaimutervisegi suhtes – ainus, mis on kindel, on käesolev hetk. Ometigi, hoolimata sõja süngest taustast ja surmast, mis luurab kõikjal, pole “Käsk” pessimistlik romaan, vaid jõuline ja mitmekihiline, huumoriga põimitud lugu ellujäämisest, väikeste inimeste suurtest tegudest, inimlikkusest kesk mõistusevastasust ja ebainimlikkust. Ja ka iga tegelase mineviku uus läbikaalumine – “inventuur ja konto sulgemine”. Ning on aprill, kevad hakkab võimust võtma, terendub uue elu algus ja “uppunud laevad tõstetakse üles ning katkised paadid parandatakse”…

Leena Lander (sünd 1956 Turus) on õppinud Turu ülikoolis soome keelt, kirjandusteadust ja kultuuriajalugu, töötanud muuhulgas nii aiandis, ehitustöödel, sanitari, basseinikoristaja kui ka muuseumihoidjana. Esimese romaani kirjutas ta aastal 1982 (Syyspastoraali); nüüdseks kuulub tema looming hulka arvukalt kuuldemänge, näidendeid, telelavastusi, novelle ja romaane, mis on pälvinud mitmeid kirjandusauhindu ning mida on tõlgitud paljudesse keeltesse. Ta elab abikaasa ja kolme pojaga Piikkiös.